Banner
Gratyfikacja
This is my site Written by dsmaster.pl on 30 stycznia, 2016 – 13:52

Dlaczego coaching jest tak niezwykle przydatny?

Coaching daje klientom niezwykłe wsparcie. W samej swojej istocie nie jest niczym niezwykłym, ot wyznaczenie celów, ugruntowanie ich w rzeczywistości i monitorowanie postępów na drodze działania. Ktoś mógłby tutaj powiedzieć, że skoro to takie proste to po co wydawać pieniądze na coacha. Przecież można samemu wyznaczyć cel, gruntować go w rzeczywistości i monitorować swoje postępu w działaniu. Oczywiście można to zrobić tylko pytanie ilu ludzie potrafi to zrobić samodzielnie? Ile osób trzyma się jeszcze postanowień noworocznych, ilu jest w stanie dotrzeć samodzielnie do celu? Trzeba uczciwie powiedzieć, że niewielu prawda?

Dlaczego to co wydaje się tak proste jest tak cholernie trudne?

Wyznaczenie celu może człowiekowi sprawiać trudności, jednak najtrudniejsze jest czekanie na gratyfikację. Wychowywani w dobie szalonego rozwoju technologicznego chcemy mieć wszystko od razu naciskając przycisk lub połykając magiczną tabletkę. Coraz mniej ludzi docenia sama pracę i drogę do celu. Coraz mniej ludzi cieszy się procesem wytwarzania dóbr dla innych ludzi. Człowiek nie dostając nagrody od razu czuje się sfrustrowany i nieszczęśliwy po prostu. Musimy się zgodzić, że w takim stanie umysłu nie sposób wytrwale pracować, by dotrzeć do celu, czekając cierpliwie na gratyfikację. Coaching w tej sytuacji jest zbawienny, gdyż podtrzymuje człowieka na drodze do celu, w sytuacji gdy sam poddał by się już dawno. Samodzielnie bardzo trudno podążać do celu, gdy nie widać na horyzoncie gratyfikacji. Nic tak nie napędza do działania jak sukces, tylko, że na sukces trzeba zapracować, a ta praca może trwać. To właśnie dlatego tak dużo ludzi nie dociera do sukcesu i nie udaje im się mu posmakować. Coaching podtrzymuje ich, gdy mentalnie i upadają i pozwala dalej kroczyć do sukcesu.

Widzimy więc, że coaching dla wielu ludzi jest niezbędny i warto w niego inwestować swój czas i pieniądze. Wybór stojący przed człowiekiem jest bardzo prosty – wspomogę się coachingiem albo nie dotrę samodzielnie do celu. Chylę oczywiście tutaj czoła przed tymi, którzy są w stanie samodzielnie docierać do celu. Ale tych jest naprawdę niewielu. Zdecydowana większość osób potrzebuje coacha jako przewodnika i przyjaciela, który ich profesjonalnie wesprze na ich drodze do celów. Większość potrzebuje podtrzymania mentalnego i utwierdzenia ich w przekonaniu, że ciężka praca przyniesie upragnioną gratyfikację. Profesjonalni trenerzy wiedzą, że człowiek może znieść czasowe niedogodności tylko w przypadku, gdy wierzy, że na końcu czeka ich przyjemność. Trener, który nie doprowadzi do gratyfikacji i będzie dostarczał podopiecznym tylko nieprzyjemne obciążenia związane z ich pracą skazany jest na niepowodzenie.

Życie człowieka kręci się wokół gratyfikacji, gdyż ta w prostej linii wywodzi się z zasady przyjemności, która jest naturalna dla człowieka. Wszelkie działania człowieka nastawione są na zdobycie przyjemności, nawet jeżeli przez pewien czas na polu rzeczywistości musi on znieść nieprzyjemne doznania. Oczekiwanie przyjemności pozwala wykonać najtrudniejsza pracę, by dotrzeć do celu. Profesjonalni coachowie to wiedzą, dlatego na sesjach wzmacniają klienta jak tylko mogą, by był w stanie wytrwać nieprzyjemności związane z drogą do celu.

W dzisiejszej pogoni przekonywani jesteśmy, że wszystko powinniśmy dostać od razu, bez wysiłku i że ktoś zna rozwiązanie jak tego dokonać. To samo dotyczy się pieniędzy, najpierw trzeba coś ludziom dać, aby otrzymać od nich zapłatę. Ale najpierw trzeba wykonać jakąś pracę z myślą gratyfikacji w przyszłości. Otrzymanie wszystkiego od razu, także pieniędzy nie jest zgodne z naturą człowieka, która oparta jest na dwóch zasadach przyjemności i rzeczywistości. Człowiek rozumiejący swoją naturę wie, że dąży do przyjemności i gratyfikacji, ale zdaje sobie sprawę, że żyje w określonej rzeczywistości ( ugruntowanie ) i do realizacji jego planów potrzeba czasu, czasem dużo czasu. I teraz potrzeba dużo siły wewnętrznej, by wydatkować energię na pracę, w czasie gdy gratyfikacja jest odłożona na daleka przyszłość. Trzeba powiedzieć, że to jest bardzo obciążające osobowość i jestem zdania, że mając zasoby finansowe warto się wzmacniać na sesjach ze specjalistą. To nie tylko przyspiesza efekty, ale pozwala zachować higienę psychiczną i oszczędzić niepotrzebnej frustracji bliskim. Wspomaga więc nie tylko osiąganie celów, ale zabezpiecza bliskich, partnerkę/partnera przed wyprojektowywaniem problemów na nich.

Posted in  

Comments are closed.