Banner
Strategia gry a trening mentalny
This is my site Written by dsmaster.pl on 28 stycznia, 2016 – 18:35

Przed każdymi zawodami trenerzy z zawodnikami przygotowują strategię, której celem jest doprowadzenie do zwycięstwa. Tej strategii podporządkowany jest zarówno trening fizyczny jak i trening mentalny. Trening fizyczny ma na celu przygotować ciało do rywalizacji sportowej z przeciwnikiem, trening mentalny ma na celu przygotować psychikę do optymalnego reagowania w czasie zawodów w sytuacji obciążenia stresem i nacisku przeciwnika. Trening mentalny ma wspomagać strategię gry, którą w sporcie potocznie nazywa się taktyką. Wczoraj oglądałem mecz polskich piłkarzy ręcznych z Chorwatami podczas Euro w Polsce i rzuciło mi się w oczy strategia gry nie współgrała z przygotowaniem mentalnym polskich zawodników. Trener przed meczem mówił, że hala ma płonąć i pomóc ma wiara w zwycięstwo. Z tego można wysnuć wniosek, iż strategia gry głównie miała się opierać na waleczności. Niestety widzieliśmy, że polscy waleczni szczypiorniści natrafili na ogromny opór przeciwnika i doskonałą strategię gry. Ten opór sprawił, iż nasza strategia gry całkowicie się rozsypała i dodatkowo posypał się zespół mentalnie.

Zastanówmy się tutaj co poszło nie tak i jak powinien zespół zareagować na tak doskonała strategie gry?

Przede wszystkim zawodnicy powinni być przygotowani mentalnie do tego, że przeciwnicy postawią wielki opór i będą mieli swoją znakomitą strategię gry. Na tym poziomie to przecież oczywiste, a wydawało się, że polscy zawodnicy są zaskoczeni tym co się zadziewa na boisku. Po drugie zawodnicy powinni być przygotowywani do zmiany swojej strategii gry, elastycznych modyfikacji tak by łamać opór przeciwnika. Zawodnicy sprawiali wrażenie zagubionych na boisku, więc zasadnym jest domyślać się, iż nie byli przygotowani do odpowiedniej reakcji w klinczu z przeciwnikiem. Ten brak przygotowania mentalnego sprawił, że zostali oni bardzo szybko złamani i nie podnieśli się do końca.

Jak powinni być przygotowani mentalnie do tego meczu?

Zawodnicy od pierwszego gwizdka powinni być przygotowani na klincz i walkę z oporem i naporem przeciwnika. Strategia mentalnej gry powinna uwzględniać koncentrację na najmniejszych detalach i wykorzystywanie błędów przeciwników. Koncentracja na każdym najmniejszym kroku byłaby receptą na sukces. Na poziomie mistrzowskim gdy przeciwnicy są wyrównani i mają znakomite strategie swojej gry, decydują detale i małe błędy. W tym meczu mistrzowska gra przeciwnika złamała nas, także nie możemy mówić, że to było spotkanie dwóch przeciwników realizujących mistrzowsko swoja grę.

Jaki więc błąd popełnił trener Polaków?

Trener postawił przed zawodnikami duży cel i na tym skoncentrował ich uwagę. Awans do półfinału to ten duży cel. Myśli zawodników były zakotwiczone na myślach o tym awansie, potęgowała to wszystko jeszcze presja kibiców i mediów. W tej sytuacji nie sposób było rozegrać mistrzowskiej gry na parkiecie, kiedy myślami zawodnicy byli gdzie indziej. Ciało i umysł powinny być w grze „tu i teraz” skoncentrowane na tym co się zadziewało a nie krążyć woków awansu. Awans to powinna być nagroda za doskonale wykonany plan gry. Zawodnicy powinni mentalnie być przygotowani do pracy, gdyż tylko wykonanie tej pracy mogło dać im nagrodę w postaci awansu. Niestety zamiast o pracy myśleli o nagrodzie i w efekcie nie zapracowali na nią. Zapracowali na nią przeciwnicy wykonując mistrzowsko swoją grę.

Trening mentalny wykonuje się z zawodnikami, by przygotować ich umysłu do mistrzowskiego wykonania swojej gry strategicznej z przeciwnikiem. Trening mentalny pozwala w czasie zawodów skoncentrować się na tym co się dzieje i w optymalny sposób wykorzystać profesjonalnie przygotowane ciało. Trening mentalny sprawia, że zawodnik optymalnie reaguje w różnych sytuacjach w czasie zawodów, gdyż uwaga jest skupiona na grze sportowej. Dzięki treningowi mentalnemu zawodnik potrafi utrzymać optymalny przepływ energii między umysłem i ciałem, dzięki temu stres cały czas jest utrzymywany na poziomie albo eustresu albo neustresu. To co się dzieje na zewnątrz nie ma znaczenia, gdy zawodnik jest mentalnie przygotowany do stoczenia gry. Mistrzowska gra przewiduje zarówno opór przeciwnika jak i trudności w pokonaniu przeciwnika. Pozwala jednak czekać cierpliwie podczas pracy na dogodny moment na przechylenie zwycięstwa na swoją korzyść. Trening mentalny sprawia, ze zawodnik jest cierpliwy, skoncentrowany, elastyczny w działaniach i kreatywny. Tak przygotowany zawodnik może zwyciężać w mistrzowskich grach.

Posted in  

Comments are closed.