Banner
Mechanistyczny człowiek
This is my site Written by dsmaster.pl on 6 stycznia, 2016 – 13:08

Jeżeli spojrzymy szerzej na społeczeństwo, by dowiedzieć się jakie są dominujące kierunki rozwoju człowieka, to zobaczymy, że dominującym ideałem jest kształtowanie człowieka mechanistycznego. Ten ideał widoczny jest na przykład w zachwycie nad neurolingwistycznym programowaniem. Ludzie uwierzyli, że nlp jest receptą na wszelkie trapiące ich problemy, gdy tymczasem nlp to narzędzie psychologiczne jak inne. Właściwie zależne od specjalisty, który go używa i jest tylko jednym z wielu narzędzi psychologicznych, które powinien znać. Specjalista, który używa tylko nlp jest w pewien sposób ograniczony w możliwościach swej pracy. Nlp odnosi się w swoich interwencjach tylko do umysłu i za pomocą tego narzędzia nie można na przykład zredukować poziomu negatywnego stresu w ciele czy pozbyć się napięć. Specjalista jeżeli chodzi o napięcia spowodowane trudnymi emocjami musi pracować w oparciu o body work.

Dlaczego więc dziś panuje moda na mechanistyczne traktowanie człowieka?

W dużej mierze wynika to z szybkiego rozwoju technologicznego. Chcemy myśleć, że nasze problemy rozwiążemy bardzo szybko. Wydaje nam się, że wystarczy wgrać do umysłu nowy program sukcesu i jak automatyczny pilot doprowadzi on nas do celu. Niestety ludzki organizm jest bardziej skomplikowany niż ludziom się wydaje. Po pierwsze nie tak łatwo jak w komputerze zrobić format umysłu. Wszelkie negatywne wzorce powstałe we wczesnym dzieciństwie tworzą tak zwany pancerz charakteru, w który obejmuje zarówno umysł jak i ciało. Człowiek ma więc określony charakter, który w określony sposób zachowuje się w różnych sytuacjach. Ten określony charakter zapisany jest zarówno w umyśle jak i ciele, dlatego człowiek zdaje się działać automatycznie. Widzimy więc, że chcąc pracować nad zmianą musimy brać pod uwagę zarówno umysł jak i ciało.

Ludzie chcący myśleć technologicznie o człowieku muszą zrozumieć, że procesy w nich zachodzące są bardziej skomplikowane i wymagające głębszej analizy. Dla miłośników technologii wyjaśnienie przynosi cybernetyka, dla miłośników psychologii bioenergetyka. Te dwie dziedziny pokazują całą głębię procesów energetycznych jakie zachodzą w człowieku. Neurolingwistyczne programowanie, wizualizacje itd. to narzędzia, które są bardzo przydatne na przykład w biznesie, odnoszą się one bezpośrednio do ego. Człowiek musi jednak zrozumieć, iż to jest tylko narzędzie, którego z rozwagą trzeba używać. Tutaj mogę opisać sytuację człowieka działającego w biznesie, który używa tego typu narzędzi, by wspomagać swój sukces. Oczywiście te narzędzia przynoszą korzyści, tylko człowiek taki musi wiedzieć, że wpływają one bezpośrednio na jego ego.

I teraz co zrobi biznesman, gdy będzie się czuł przeciążony stresem i ciągłymi napięciami wynikającymi z działania?

Możliwość 1
Może pójść na siłownię z nadzieją, że w ten sposób rozładuje narosłe w nim napięcie. Na siłowni zbuduje silną muskulaturę, być może nawet będzie wyglądał jak model z banneru reklamy bielizny. To sprawi, że jego ego będzie czuło się jeszcze mocniejsze, gdyż ciało będzie jeszcze bardziej potwierdzało moc umysłu. Niestety ćwiczenia siłowe nie rozładowują napięć, a powodują nakładanie jeszcze silniejszego pancerza mięśniowego. Dla zobrazowania można wyobrazić sobie to tak, jakby na rycerzu zbroja coraz bardziej zaciskała się tak, że trudno jest mu oddychać. Wciągnięty zaciśnięty i trzymany mięśniami brzuch jest przykładem takiego zaciśnięcia uniemożliwiającego swobodny oddech. Jakie to będzie miało przełożenie na działania biznesowe. Pancerz odłączy człowieka od czucia rzeczywistości, ego więc będzie czuło siłę nieadekwatną do rzeczywistości. Człowiek nie będzie mógł być elastyczny w działaniach, a stres i napięcia poprzez to, że nie są rozładowywane będą trzymane przez sztywność mięśni. Człowiek taki więc nie będzie myślał kreatywnie i twórczo o rozwoju biznesu, a będzie tylko z całych sił walczył o utrzymanie pozycji. W biznesie chodzi jednak o rozwój nie o pozycję i władzę, więc nie może się to dla tego człowieka skończyć dobrze.

Możliwość 2
Człowiek ten może rozładowywać swoje napięcia i stres poprzez ćwiczenia bioenergetyczne, dzięki temu zachowuje elastyczność osobowości i rozluźnia pancerz charakteru. Rozluźnienie pancerza mięśniowego sprawia, że może swobodnie oddychać i korzystać z zasobów energetycznych własnego organizmu. To sytuacja wymarzona biznesowo, gdyż ma dostęp do kreatywności, wyobraźni, pełnego potencjału własnych możliwości. To w takich sytuacjach ludzie sukcesu mówią, że pomysł sam się nagle pojawił. Poprzez dostęp do zasobów energetycznych może objawić się ich geniusz. W stanie relaksu człowiek ma możliwość optymalnego działania.

Człowiek ma wybór, może podjąć różne aktywności, jednak prowadzą one do jakże różnych efektów. W pierwszej możliwości tworzą mechanistycznego człowieka, który programuje swój umysł, a ciało pragnie zamienić w sztywną, silną machinę. W drugiej możliwości wspomagają przepływ naturalnej energii w oparciu o specjalistyczną wiedzę o organizmie, dzięki czemu zachowuje elastyczną osobowość, która przejawia geniusz. Warto zaznaczyć, że tylko brak napięć wspomaga zdrowie psychiczne i fizyczne. Człowiek mechanistyczny korzystający z ciało jako sztywnej i silnej maszyny musi wiedzieć, że w ten sposób bardzo szybko wyniszcza organizm, ponieważ działa w opozycji do niego. Maszyna ta szybko się musi popsuć. Choroby cywilizacyjne są tego dowodem.

Posted in  

Comments are closed.