Banner
Trening mentalny w sporcie
This is my site Written by dsmaster.pl on 21 listopada, 2015 – 12:56

Wszyscy już wiemy, że uprawianie sportu może być bardzo dobrym sposobem na życie. A jeżeli nie sposobem, to dobrym dodatkiem. Oczywiście mówimy tutaj o sporcie uprawianym rekreacyjnie. Sport zawodowy niesie ze sobą pewne ryzyka, dlatego zawodowcy muszą współpracować z różnymi specjalistami, by te zagrożenia eliminować z własnego życia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że sport ściśle jest powiązany z rozwojem mentalnym człowieka. Zawodnik świadomy, korzystający z usług trenera mentalnego skupia się nie tylko na fizycznym aspekcie, który jest dominujący, ale również na aspekcie osobowościowym. We współpracy z trenerem mentalnym zawodnik obejmuje trening całościowo.

Trener mentalny pokazuje wiele wpływów i oddziałowań. Sens pracy mentalnej jest oczywisty. Zważywszy na to, że naukowcy wciąż poszukują recepty na zdrowie, sprawność, piękno i długowieczność, trening mentalny pozwala wydobyć zasoby osobowościowe, by w tym pomagały.. Czasami to właśnie nauka sprawia, że człowiek oddala się od oczywistej prawdy. Nie ma cudownego środka, który by sprawił, że człowiek stanie się lepszy od innych. Prawda zawsze była taka sama. Tylko przez trening i pracę nad sobą człowiek może wznieść się wyżej, ponad swoje ograniczenia i słabości.

Trening mentalny uczy człowieka jak korzystać z niesamowitych zasobów umysłów i łączyć je z ciałem, tak by człowiek dokonywał rzeczy, które zwykłemu Kowalskiemu wydają się zarezerwowane dla ludzi nie z tego świata.

Sport istnieje od zawsze w życiu człowieka. Od zawsze odgrywa istotną rolę. Już w starożytności ceniono jego funkcje wychowawcze. Ceniono również jego wpływ na organizm, na rozwój sprawności i zdrowie. Dlatego ćwiczenia fizyczne były obowiązkowym przedmiotem w ówczesnej szkole. W tamtych czasach podziwiano sportowców. Tylko nieliczni mogli nimi zostać. Za ciężką pracę i wysiłek obdarowywano ich wysokimi honorami. Podziwiano ich sprawność i ciężko pracę jaką wykonywali. Byli lepsi od zwykłych śmiertelników i porównywano ich z Bogami.

W swojej pracy podczas treningu mentalnego czerpię z tego okresu, by pokazać oddziaływanie treningu sportowego na społeczność. Tamten przypomina nam, że tylko połączenie ciała i umysłu, pełen i nieograniczony przepływ mogą doprowadzić nas do sukcesu. I nie jest to tylko sentymentalna podróż, jest to przypomnienie oczywistych faktów, które zostały zasłonięte przez mijające lata i rozwijającą się naukę oraz technikę. Obecnie obserwuje się tendencje powrotu do korzeni. Ludzie przestają ufać nauce, medycynie i nowym rozwiązaniom technicznym. Szukają nowych dróg. Chcą się rozwijać. Nie chcą już dalej zmagać się z życiem. Pragną się nim cieszyć. Z pomocą przychodzą kluby sportowe. Trenowanie uwalnia od stresu, złego samopoczucia, nadwagi, chorób. Poprawia wydolność organizmu, kondycję psychiczną i kształtuje osobowość. Tę wiedzę posiedli już starożytni. Współczesny świat zasłonił ją przed nami. Jednak powoli zostaje ona udostępniana przez wybitne jednostki: trenerów, sportowców, pedagogów i psychologów. Ten artykuł ma przyczynić się do poszerzenia tej wiedzy. Trening mentalny jest tą formą pracy, która odwołuje się do mędrców, którzy ta wiedzę posiadali już przed wiekami.

Trening mentalny w klubach ma także ogromny wpływ na wychowanie dzieci. Taki profesjonalny trening mentalny może wspomóc szkołę, niekiedy nawet ją wyręczyć. Drużyny i kluby sportowe pełnią również funkcje resocjalizacyjne, jeżeli korzystają z usług trenerów mentalnych. Trenerzy mentalni na specjalistycznych sesjach wskazują młodzieży dobra drogę. Często wyrywając ją ze zgubnej drogi, na której towarzyszą im przestępstwa, alkohol i narkotyki.

Trening mentalny wspomaga również rozwój cech motorycznych poprzez uwolnienie napięć psychicznych z mięśni.
Trening mentalny wspomaga zadania i cele treningu sportowego. Stara się pokazać różne zadania, jakie stawia się przed treningiem. Takie jak nauka motywacji, stawiania i zdobywania celów. Poszerza również świadomość poprzez psychoedukację, na sesji zawodni dowiaduje się, że uprawianie sportu miało wielkie znaczenie w trudnych dla kraju momentach, takich jak okres rozbiorów i utrata niepodległości. Sport i kluby sportowe krzewiły wówczas w społeczeństwie ducha narodowego. Pomagały zachować tożsamość. Pozwalały określać siebie, swoje cele i marzenia. Pomagały poczuć się obywatelem polskim.

Dzięki ćwiczeniom fizycznym można zatrzymać młodość, urodę, pogodę ducha, jeżeli te ćwiczenia będą wspomagane treningiem mentalnym, który będzie uwalniał napięcia psychiczne powstałe, na skutek stresu i innych przykrych doznać emocjonalnych.. Trening mentalny pokazuje jak dzięki treningowi sportowemu można być i lepszym i zdrowszym.
Trening mentalny wykonywany z dziećmi pełni również funkcję wychowawcze i wspomaga sport w kształtowaniu osobowości. Taka praca mentalna pokazuje człowiekowi, że dzięki treningowi uczy się on lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Lepiej radzić sobie z codziennymi problemami. Pokazuje to, że trening sportowy wzbogacony treningiem mentalnym wykształca w zawodniku bogatą gamę umiejętności, które wykorzystuje on w codziennym życiu. Wskazać można na wielorakie funkcje społeczne i kulturowe, jakie pełni sport mentalnie zdrowy.

Trening mentalny odbywa się na sesjach, a pod wpływem interakcji między trenerem i zawodnikiem, zainteresowanie zawodnika treningiem sportowym wzrasta. Staje się on świadomy treningu ciała i umysłu.

Posted in  

Comments are closed.