Banner
Gruntowanie w codziennej rzeczywistości
This is my site Written by dsmaster.pl on 19 września, 2019 – 16:19

Cywilizacja XXI wieku to świat niesamowitej stymulacji mózgu. Szum komunikacyjny, pojazdy na ulicach, media, 24 h na dobę podłączenie do sieci, coraz to więcej kontaktu wirtualnego a coraz mniej rzeczywistego. Coraz więcej znajomych na portalach społecznościowych, coraz mniej spotkań na żywo, coraz więcej rozmów przez Internet coraz mniej face to face, patrząc sobie w oczy. XXI wiek to świat umysłu i genialnych narzędzi technologicznych stworzonych przez ten umysł.

Technologia jest wspaniała, gdy wspomaga człowieka w jego codziennych obowiązkach i tak powinno być. Gorzej jak technologia odrywa człowieka od jego ciała, od jego serca, od innych ludzi. Technologię musimy używać świadomie dla dobra naszego i innych ludzi oraz uważać, by nie odrywała nas od rzeczywistości. Testem na oderwanie rzeczywistości jest stopień czucia stąpania twardo po ziemi. Masz nie być w chmurach ze swoim umysłem, tylko twardo stąpać po ziemi, nawet wtedy gdy jesteś podłączony do kilkunastu urządzeń. Uziemienie jest tutaj niezbędne, by pozostać w kontakcie z rzeczywistością. Z uwagi na potężne bodźcowanie mózgu uważam, że dobrze podejmować działania profilaktyczne, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym artykule nie będę koncentrował się na specjalistycznej wiedzy, powiem tylko tyle, że specjalistyczne ćwiczenia z ciałem połączone z analizą charakteru dają najszybsze i najlepsze efekty. Rozumiejąc jednak, że nie każdy ma ochotę czy czas spotkać się specjalistą podam rzeczy, które można robić podczas codziennych czynności, by gruntować się w rzeczywistości. Tak więc zdrowotne połączymy pożytecznym, a czy będzie to przyjemne? Niech każdy oceni sam.

Kluczem w gruntowaniu są nogi. Jeżeli więc odwiedzasz siłownię i czujesz, że twój mózg jest przebodźcowany koniecznie rób przysiady ze sztangą. Jeżeli nie uczęszczasz do siłowni możesz w domu robisz przysiady, w domu przysiady rób mając bose stopy, by czucie podłogi było jak największe. Jeżeli dużo jeździsz autem, zastanów się czy zamiast czterech kółek jest możliwe przemieszczanie się na dwóch nogach. Być może nie będzie możliwe przemieszczanie się na pieszo do pracy ( chociaż jeżeli jest to możliwe to doskonałe rozwiązanie ), jednak na zakupy powinno ci się udać pokonać trasę na własnych nogach. Jeżeli musisz jeździć autem do pracy i na zakupy, koniecznie musisz zaplanować w tygodniu treningu chodu lub slow joggingu.

Dzisiejszy świat to komunikatory, wideokonferencje itd., itp. W pracy być może nie masz możliwości zamienić tego na kontakt twarzą w twarz, po pracy masz już taką możliwość, więc nie siedź długo na telefonie, komunikatorach nawet tych z wideo, wykorzystuj je jedynie do umówienia spotkania. Tylko spotykając się z kimś poczujesz bardziej jego cielesność, emocjonalność, obecność. W taki sposób przekonasz się, że określone twoje działania wobec innych osób wywołują określone skutki, emocje, uczucia i tak dalej. To pomoże ci budować odpowiedzialność i większą świadomość sprawczości.

Zarządzanie rzeczywistością w prostych sprawach przekłada się duże sprawy. Jeżeli czujesz, że odrywasz się od codziennej rzeczywistości, bujasz w obłokach, nie ogarniasz spraw zacznij zarządzać własną przestrzenią, zrób porządki, zarchiwizuj przedmioty, które posiadasz, tych niepotrzebnych się pozbądź. Poukładaj rzeczy, zorganizuj swoją przestrzeń tak, żeby ci służyła. Przedmioty, które są dla ciebie ważne i potrzebne miej pod ręką mając z nimi częsty kontakt.

Gruntując się w rzeczywistości możesz również trochę inaczej zacząć zarządzać swoimi finansami. Zauważ, że w dzisiejszym świecie coraz rzadziej widzisz gotówkę. Widzisz tylko cyferki na koncie, a później płacisz kartą, robisz przelewy lub planujesz stałe zlecenia. To jest forma zarządzania finansami, jeżeli jednak masz problem z kontaktem z rzeczywistością to zalecam ci kontakt z gotówką. Zainwestuj w zeszyt i długopis i przejdź na ręczne sterowanie obrotem pieniędzmi. Wypłać gotówkę poczuj ją i tam gdzie jest to możliwe płać gotówką. To pomoże ci zorientować się gdzie jesteś, czy wydajesz pieniądze na głupoty, na używki, na niezdrowe jedzenie, czy może na odwrót pieniądze wspierają twój rozwój i zdrowie.

Jeżeli masz problem z twardym stąpaniem po ziemi w planowaniu zadań również przejdź na ręczne sterowanie i zrezygnuj nawet z najwspanialszych aplikacji. Twoimi najlepszymi przyjaciółmi będą zeszyt i długopis.

W posiłkach również przechodzisz ze stołowania się na mieście do przygotowania posiłków własnymi rękoma. Oczywiście możesz nie mieć tyle czasu by dorównywały tym robionym przez mistrzów kuchni. Nie chodzi tutaj o walory smakowe a o zyskanie kontroli nad tym, w jakie produkty inwestujesz pieniądze i jakie wartości odżywcze dostarczasz własnemu organizmowi.

Tak można robić z każdą dziedziną życia. Być może na chwilę utrudni ci to życie, jednocześnie ugruntuje cię i nie pozwoli odlecieć w rejony, z których ciężko jest wrócić. Zwykle to, co przynosi dobrostan emocjonalny i fizyczny jest mniej smaczne, mniej przyjemne, mniej wygodne, mniej komfortowe.

Posted in  

Comments are closed.